مقدمه آموزش MS SQL SERVER | گروه طراحی سایه

آموزش مایکروسافت اس.کیو.ال سرور ، مقدمه

مایکروسافت اس.کیو.ال سرور یا مایکروسافت سی‌کول سرور (Microsoft SQL Server) یک نرم‌افزار سیستم مدیریت بانک‌های اطلاعاتی است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده می‌شود که به ابزارهای قدرتمند و متنوعی مجهز است.


نخستین نسخه از مایکروسافت سی کول سرور در سال 1988 میلادی ارائه شد که چندان مورد تشویق و حمایت قرار نگرفت و سایر سرورهای بانک اطلاعاتی توجه چندانی به آن نشان ندادند. اما در حال حاضر ( از سال 2005 به بعد ) MS SQL SERVER سایر محصولات و رقبا را به چالشش میکشد و جدی ترین تهدید برای Oracle به حساب میاید.

برخی از ویژگیهای مایکروسافت اس.کیو.ال سرور

 1. بانک اطلاعاتی رابطه‌ای
 2. امکان استفاده از پروسیجرهای ذخیره شده ، ویوها و تریگرها
 3. پشتیبانی از ایکس.ام.ال - XML
 4. تکنولوژی آنالایز و تحلیل دیتا - OLAP
 5. عدم محدودیت حجم و تعداد رکوردها
 6. پشتیبانی از FullText Search برای سرعت در بازیابی اطلاعات و استفاده از زبان طبیعی در جستجوها

نسخه های مختلف مایکروسافت سی کول سرور

 • سرور SQL ویرایش متراکم (SQL CE)

  این ویراستار فشرده یک موتور با پایگاه داده‌های مستحکم می‌باشد. به جهت اندازه کوچک آن دارای دستگاهی با ویژگیهای کاهش‌دهنده در مقایسه با ویراستارهای دیگر می‌باشد. این وسیله به وسیله پایگاه داده‌ها با سایز حداکثر 4GB محدود شده و نمی‌تواند براساس سرویس ویندوز عمل نماید ویراستار متراکم باید تابع تقاضای کاربرد می‌باشد.

 • سرور SQL ویرایش محدود (SQL Server Express) سرور SQL با ویراژ پرسرعت یک میزان پایین، ویراژ آزاد از سرور SQL می‌باشد که در برگیرنده موتور مرکزی پایگاه داده‌هاست. در حالیکه هیچ گونه محدودیتی در شماره پایگاه داده‌ها یا کاربران پشتیبانی شده وجود ندارد پایگاه داده‌های کلی به ذخیره‌سازی در بخشهای مجزا می‌پردازد. هدف از این کار جایگزینی MSDE می‌باشد. سرویس جستجوگر متن کامل به عنوان یک بخش ضمیمه در سرور SQL با ویراژ پرسرعت قرار می‌گیرد. بطور کلی نسخهٔ سرور SQL مدیریت استودیو برای عمل ویراستاری در دسترس می‌باشد.
 • سرور SQL ویرایش گروه کاری

  سرور SQL با ویراژ کار گروه در برگیرنده موتور مرکزی پایگاه داده‌ها می‌باشد این بخش از دیسک ویراژ در شمار نمونه‌هایی با فعالیت کمتر قرار می‌گیرد و در برگیرنده عملکردهایی با دسترسی بالا و شاخصهای برابر نمی‌باشد.

 • سرور SQL ویرایش سازمانی

  اس . کیو . ال سرور ویرایش سازمانی، نسخه‌ای از سرور SQL با ویژگیهای کامل می‌باشد که در برگیرندهٔ هر دو موتور مرکزی پایگاه داده‌ها و سرویس‌های اضافی می‌باشد و این در حالی است که وجود دامنهٔ ابزارها برای ایجاد و اداره سرور SQL به صورت خوشه‌ای است.

 • سرور SQL ویرایش برنامه نویسان

  نگارش قابل کدنویسی سرور SQL دارای همان ویژگیهای نگارش enterprise این سرور می‌باشد که با وسیله لایسنس، کاربرد آن تنها به عنوان یک سیستم آزمایش و توسعه محدود گردیده و به عنوان یک سرور تولیدی محسوب نمی‌شود. این نسخه به عنوان بخشی از برنامه Dream Spark مایکروسافت برای بارگذاری توسط دانشجویان به طور رایگان موجود می‌باشد.

برگرفته از ویکیپدیا ی فارسی - 16 تیر 1393