تصاویر وکنور و تصاویر بیت مپ

فرمتهای مختلف تصاویر دیجیتال

آیا تا به حال به پسوندهای ( فرمت ) تصاویر توجه کرده اید؟ آیا میدانید تفاوت تصاویر فلش با فرمت SWF با تصاویر معمول دیجیتال نظیر jpg و png چیست . در این مطلب مختصر سعی میکنیم به پرسشهایی در این زمینه پاسخ دهیم . امیدواریم مطلب زیر برای شما مفید واقع شود.


به طور کلی تصاویر کامپیوتری به دو دسته تقسیم میشوند :

1- تصاویر نقشه بیتی ( Bitmap )

این تصاویر از مربع های کوچکی به نام pixel تشکیل شده اند و کیفیت آنها مستقیما به تعداد کل پیکسلها وابسته است و در اثر بزرگ و کوچک شدن کیفیت خود را از دست میدهند . در ادامه به برخی از فرمتهای  متداول اینگونه تصاویر اشاره شد است .

فرمت جی پی جی ( jpg ) :

از این استاندارد بیشتر جهت ذخیره سازی تصاویر دیجاتالی همانند تصاویر گرفته شده از دوربینهای دیجیتال استفاده میشود . روش به کار رفته در فشرده سازی این فرمت (Lossy Compression) باعث میشود که در هنگـــام فشرده ســـازی از کیفیت آن کاسته شود . اگر در تصاویر از رنگهـــــای gradient استفاده شده باشد فشرده سازی این فرمت باعث از دست رفتن کیفیت به طرز کاملا محسوسی خواهد شد . از این فرمت میتوان جهت کارهای چاپی استفاده نمود .

فرمت پی ان جی ( png ) :

این فرمت جهت انتشار تصاویر بر روی وب ایجاد شده است . دارای دونوع مختلف است : png 8 و png 24 و تفاوت آنها در محدودیت رنگهاست . در نوع اول از 2 به توان 8 ( 256 ) رنگ پشتیبانی میشود و در نوع دوم از 2 به توان 24 ( 16777216 ) رنگ .

این فرمت از تکنیک فشرده سازی (Lossless compression) استفاده میکند که باعث میشود در هنگام فشرده سازی از کیفیت تصاویر کاسته نشود و یا دسته کم کمتر کاسته شود . این فرمت ، از رنگهای چاپی (CMYK) پشتیبـــانی نمیکند . از دیگر خصوصیات این تصاویر که مورد استقبال طراحان وب قرار گرفته است قابلیت ایجاد تصاویر با پس زمینه شفــــاف ( Transparent) است .

فرمت گیف ( gif ) :

این فرمت از نظر فشرده سازی و محدویت رنگها مشابه فرمت png 8 میباشد ، همچنین از این فرمت میتوان در تهیه تصاویر متحرک استفده کرد .


2- تصاویر بُرداری ( Vector )

این تصاویر از خطوط و منحنی هایی تشکیل شده اند که توسط فرمولهای ریاضی ایجاد شده اند و مستقل از تعداد پیکسل و رزولوشن صفحه هستند و در نتیجه زوم بر روی آنها بدون افت کیفیت خواهد بود . از مزایای تصاویر وکنور نیازمندی کمتر به فضا است و از معایب آن این است که ؛ هنگامی که جزییات در آن زیاد باشد زمان زیادی طول میکشد تا load شوند . فرمتهای مشهور آن عبارتند از : AI , EPS , SWF , WMF .