کیو آر کد | QR Code

کیو آر کد چیست؟

QR Coding روشی است برای رمزگذاری داده های مختلفی همچون آدرسهای اینترنتی ، کد شناسایی قطعات و محصولات و ... که به صورت یک تصویر متشکل از مربع های سیاه با زمینه سفید قابل مشاهده است.


QR Code چیست؟

کیو آر کد یک عبارت رمز شده دو بُعدی ( بارکد ماتریسی ) است که عبارت پنهان شده در آن میتواند نوشته ، شماره تلفن ، شماره سریال و / یا اطلاعات دیگری باشد. اطلاعات رمز شده در QR Code ، توسط اسکنرهای QR ، موبایلهای دوربین دار و تلفنهای هوشمند قابل خواندن است. QR مخفف عبارت Quick Response و به معنی پاسخ سریع است. محتوی قابل مشاهده QR Code شامل آرایشی از مربع های سیاه و سفید مانند تصویر فوق است.

ایده اجرای کیو آر کد، در سال 1994 میلادی در شرکت تویوتای ژاپن بدست آمد و دلیل نام گذاری آن این است که مبتکر آن می‌خواست کد رمز گذاری شده به گونه‌ای باشد که محتوی آن با سرعت زیادی رمزگشایی شود. استفاده از این کد در کشور ژاپن بسیار فراگیر و بیشترین کاربرد را در بین بارکدهای دو بعدی دارد.

ایده نخست استفاده از کیو آر کد ، برای ردیابی قطعات خودرو مطرح شد ولی در حال حاضر کاربردهای بسیاری از جمله ردیابی تجاری و موبایل تگینگ ( Mobile Taging ) دارد. چنانچه با یک تلفن همراه و مجهز به برنامه اسکنر آر کیو کد از یک QR Code آدرس اینترنتی عکس بگیرید ، مرورگر تلفن همراه شما فعال شده و صفحه وب مورد نظر را باز میکند. سیستم تلفن همراه گوگل (اندروید) بر روی برخی مدل‌هایش و با استفاده از بارکد خوان داخلی خود، از QR Code پشتیبانی می‌کند.