آشنایی با فرمت WebP گوگل | WebP چیست؟

فرمت WebP چیست؟

WebP فرمت تصویری گوکل با قابلیت فشرده سازی بیشتر نسبت به فرمتهای JPEG ( چهل درصد ) و PNG ( بیست و شش درصد ) است که انتظار میرود در آینده ای نه چندان دور فرمت غالب تصاویر وب را به خود اختصاص دهد. استفاده از WebP باعث کاهش بار پهنای باند و ترافیک وب سایتها خواهد شد.


WebP ( با تلفظ weppy ) فرمت جدید ارائه شده برای تصاویر توسط گوگل با هدف از دور خارج کردن پادشاه تصاویر وب، JPEP است. WebP نسبت به JPEG قابلیت فشرده سازی 40 درصد بیشتر را دارا است.

جایگزینی JPEG با فرمت WebP چه منافعی را ایجاد خواهد کرد؟

فرمت WebP این پتانسیل را داراست که جایگزین نسخه های JPEG شود.  گوگل تخمین میزند که 65 درصد از تمام داده های منتقل شده در وب ، تصاویر هستند و با توانایی بالقوه کاهش حجم توسط WebP ، حجم بسیار زیادی از ترافیک وب کاهش پیدا خواهد کرد. کاهش ترافیک وب در شبکه تلفن های همراه که هزینه های زیادی را متحمل میشوند، حائز اهمیت است و سبب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این سرویس ها خواهد شد.

در تصاویر WebP، هر پیکسل می‌تواند بیشتر از ۸ بیت اطلاعات رنگی داشته باشد. این یعنی کیفیت بالای رنگ‌ها نسبت به فرمت های مشابه.

ارائه WebP از طرف گوگل باعث کاهش هزینه های ناشی از تبادل اطلاعات این شرکت ، افزایش کارآیی و سرعت و درنتیجه گرایش بیشتر کاربران به گوگل خواهد شد. به چالش کشیدن فرمانروایی JPEG کار بسیار سختی است و اگر تنها یک نفر توانایی انجام آنرا داشته باشد ، آن گوگل است.

موانع پیش روی WebP

یکی از موانع فراگیر شدن WebP پشتیبانی مرورگرهای وب از فرمت WebP است که به نظر میرسد با پشتکار و تشویق گوگل سرانجام این موانع برطرف شود. همچنین پذیرفته شدن این فرمت منبع باز از طرف برنامه هایی نظیر فوتوشاپ و در درجات بعدی دوربینهای دیجیتال ، اسکنرها و ... چالش دیگر پیش رو است.

WebP فرمت امیدوار کننده ایست که میتواند منجر به افزایش سرعت و کاهش بار پهنای باند وب سایتها شود. اما پیش بینی کنار گذاشته شدن JPEG کار بسیار سختی است. کاربران رایانه و اینترنت تجربه های خوشایندی با فرمت JPEG داشته اند و شاید مهمترین چالش پیش رو همین مسئله باشد.

مقایسه فرمت WebP و JPEG ، فرمت های مختلف تصاویر دیجیتال