استراتژی سئو | طراحی سایت و استراتژی سئو

طراحی سایت و استراتژی سئو

طراحی سایت حرفه ای مدرن، نیازمند دانش و مهارت و پیش بینی های لازم برای تطبیق با تکنولوژی های آینده و هنری جذاب است که میتواند سرنوشت یک تجارت را به سمت توسعه و سود آوری بیشتر هدایت کند. در حال حاضر سئو و بهینه سازی سایت جزء جدایی ناپذیر حرفه طراحی سایت محسوب میشود. سئو یعنی حضور پررنگ در فضای وب !


طراحی سایت چیست !؟

طراحی سایت یعنی هنر قرار دادن مجموعه ای از اطلاعاتِ پیرامونی یک موضوع و خلق موجودیتی جدید و ارائه آن در فضای وب برای دستیابی به اهداف تجاری ، آموزشی ، آگاهی بخشی و ... برای دسترسی کاربران وب و یا افراد مجاز. طراحی وب سایت شامل مجموعه ای از تخصص هاست که هر کدام وظائف ویژه ای برعهده دارند. امنیت، زیبایی و گرافیک، برنامه نویسی ، سئو و بهینه سازی از جمله این موارد است. لازم به ذکر است که یک سایت موفق علاوه بر رعایت موارد فوق نیازمند دامنه مناسب، سرویس میزبانی قدرتمند و پشتیبانی سریع است. واضح است که عدم هماهنگی بین هر یک از بخشهای مرتبط با طراحی سایت منجر به عدم موفقیت وبسایت و نهایتا ایده ( تجارت ) ای خواهد شد که منشاء ساخت وب سایت است.

سئو و بهینه سازی سایت

چنانچه آشنایی کافی با مباحث سئو و بهینه سازی سایت ندارید، به شما توصیه میکنیم مجموعه مقالات سئو و بهینه سازی سایت را مرور کنید. اطلاعات کاربردی مناسبی وجود دارد که مطمئنا به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.

سئو و بهینه سازی سایت را جدی بگیرید

به زبان ساده سئو و بهینه سازی یعنی : کسب جایگاه بهتر در نتایج موتورهای جستجو. به عبارت دیگر با فراگیر شدن استفاده از اینترنت مهم است که یک وب سایت تجاری ( تقریبا هر سایتی ) نتایج نخست موتورهای جستجو را به خود اختصاص دهد و این موضوع از آنجا نشات میگیرد که اکثر کاربران وب برای رسیدن به مقصود خود از موتورهای جستجو همچون گوگل استفاده میکنند و آغازگر بخش عمده ای از معاملات اینترنتی و خرید آنلاین موتورهای جستجو ( بویژه گوگل ) هستند.

سئو و بهینه سازی مناسب باعث میشود رتبه یک سایت در مقایسه با وب سایت رقبای تجاری جایگاه مناسب تر و نهایتا بازدید بیشتری را داشته باشد. به عنوان مثال ایجاد یک فروشگاه در وسط یک دشت، مسلما تضمین مناسبی برای اتلاف سرمایه خواهد بود. سئو و بهینه سازی سایت میتواند یک فروشگاه متروکه را به فضایی مملو از مشتری تبدیل کند. سئو مهمترین رکن بازاریابی آنلاین در طراحی سایت است.

تقطه آغاز استراتژی سئو و بهینه سازی سایت

ممکن است تعجب کنید، ولی برنامه ریزی برای سئو قبل از طراحی سایت آغاز میشود. زمانیکه تصمیم به طراحی سایت میگیرید، نقطه آغاز پیاده سازی استراتژی سئو است. کشف فرهنگ و نحوه جستجوی کاربران آنلاین ( مشتریان بالقوه )، آنالایز وب سایت رقبا، بررسی کلمات و عبارت پیشنهادی گوگل و استخراج برترین و مناسبزترین کلیدواژه ها مواردی است که پیش از اقدام به طراحی وب سایت باید در نظر بگیرید. طراحی سایت بدون در نظر گرفتن موارد ذکر شده عموما به نمایش مزرعه ای از محتوی بی کیفیت، سردرگمی کاربران و نهایتا حضوری ناموفق در فضای وب خواهد شد.

رعایت اصول سئو و بهینه سازی در طراحی سایت

پس از شناسایی کلیدواژه های مهم، رعایت اصول سئو در طراحی سایت ، طی کردن بخش عمده ای از مسیر سئو و بهینه سازی وب سایت است. جلوگیری از کدهای HTML غیر ضروری، استفاده از برچسب های مناسب و تگهای متا (Meta Tags)، امکان بهینه سازی خودکار تصاویر، لینکهای پیمایش کاربردی، سرعت مناسب بارگذاری و ... مواردی هستند که در زمان طراحی سایت بدان پرداخته میشود.

سئو و بهینه سازی پس از طراحی سایت

انتشار وب سایت بر روی سرور به مفهوم توقف تلاشها برای دستیابی به جایگاه برتر موتورهای جستجو نیست. بخش قابل توجهی از مباحث سئو حرفه ای مربوط به پس از طراحی سایت و انتشار است. ایجاد محتوی جدید و مفید، استفاده مناسب از کدهای HTML ، مانور بر روی کلمات کلیدی ، فعالیت در شبکه های اجتماعی و قرار دادن لینک در محل های پربازدید، ایجاد پیوندهای موثر داخلی و هدایت کاربران، انتخاب عنوان مناسب برای مطالب جدید ، پرهیز از روش های سئو کلاه سیاه و موارد بسیار دیگری وجود دارند که نقش تعیین کننده ای در وضعیت سئو سایت خواهند داشت.

محمود عزیزی / 16 مرداد 93