شبکه و تکنولوژی شبکه

شبکه چیست ؟

شبکه از اتصال حداقل دو کامپیوتر توسط کابل ، فیبر نوری ، امواج رادیویی و ... تشکیل میشود . شبکه های کامپیوتری میتوانند بسیار ساده یا خیلی پیچیده باشند در این یادداشت بطور مختصر تعریف شبکه های کامپیوتری ارائه شده است .


اولین باری که کامپیوتر ساخته شده یک ابزار بسیار قوی بود . البته با استانداردهای کنونی این ابزار بسیار کوچک به نظر میرسد. با گذشت زمان بر قدرت کامپیوترها افزوده شد. بعد از اختراع کامپیوتر دانشمندان خیلی زود به این نتیجه رسیدند که لازم است راهی ایجاد شود تا اطلاعات موجود بر روی کامپیوترها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انتقال یابد. راه متداول در آن زمان چاپ کردن اطلاعات یا ذخیره سازی آن روی دیسک و انتقال آن به کامپیوترهای دیگر بود . اما این راه ، بازدهی کافی نداشته و یک انتقال الکترونیکی لازم بود . این نیاز باعث شد که شبکه های کامپیوتری ساخته شوند .

در ساده ترین نوع شبکه کامپیوتری تنها دو کامپیوتر متصل به یکدیگر وجود دارد که این دو کامپیوتر اطلاعات درون خود را به اشتراک یکدیگر میگذارند . شبکه های کامپیوتری میتوانند بسیار پیچیده تر از آنچه که در این فصل بررسی خواهد شد باشند . اما برای آشنایی دقیق با مفاهیم شبکه و اینکه شبکه چگونه کار میکند ، ابتدا به بررسی ساده ترین نوع شبکه ها می پردازیم . ساده ترین نوع  شبکه با متصل کردن چند کامپیوتر بوسیله کابل های خاصی بوجود می آید . ممکن است یک چاپگر به اشتراک یکی از کامپیوترها نیز گذاشته شود . همچنین ممکن است چاپگر مستقیما به شبکه متصل شد باشد . سایر تجهیزات جانبی کامپیوتر نیز میتوانند برای استفاده همه کاربران در یک شبکه به اشتراک گذاشته شوند . هر دستگاه با یک کابل به شبکه اتصال می یابد و دارای یک آدرس یگانه و منحصر به فرد است ، که در شبکه با آن آدرس شناخته می شود ، به همین دلیل اطلاعات دقیقا به همان کامپیوتری که مد نظر است فرستاده می شود و خطایی رخ نمی دهد . دسترسی به منابع به اشتراک گذاشته شده دارای ارزش بسیار زیادی است . یک منبع می تواند یک فایل ، متن ، چاپگر ، دیسک سخت،مودم یا دسترسی به اینترنت باشد و حتی توانایی پردازش کامپیوترها نیز می تواند به اشتراک گذاشته شود. به اشتراک گذاشتن منابع بیان شده نوعی قابلیت سیستم عامل تحت شبکه است که به کاربر امکان دسترسی به اطلاعات موجود در سایر کامپیوترهای شبکه را میدهد . نکته مهم در این سیستم این است که سیستم عامل باید دارای امنیت باشد و باید بتواند در دسترسی به اطلاعات ( بخصوص داده ها) محدودیت ایجاد کند .