سرور یا سرویس دهنده شبکه

سرور یا سرویس دهنده شبکه چیست؟

سرور یا سرویس دهنده شبکه ، یکی از کامپیوترهای شبکه است که کنترل مرکزی کل شبکه را بر عهده دارد . این کامپیوترها قادر است منابع شبکه را به اشتراک بگذارند . مثلا فضای دیسکها ، برنامه ها ، دسترسی به اینترنت ، کنترل چاپگرهایی که مستقیما به آن وصل هستند یا به کابل شبکه متصل هستند ،


سرور یا سرویس دهنده شبکه ، یکی از کامپیوترهای شبکه است که کنترل مرکزی کل شبکه را بر عهده دارد . این کامپیوترها قادر است منابع شبکه را به اشتراک بگذارند . مثلا فضای دیسکها ، برنامه ها ، دسترسی به اینترنت ، کنترل چاپگرهایی که مستقیما به آن وصل هستند یا به کابل شبکه متصل هستند ، از منابع موجود در شبکه می باشند . در اصل وظیفه اصلی سرور به اشتراک گذاشتن منابع است و اینکه تعیین کند کدام کاربر در چه سطحی اجازه دسترسی به منابع به اشتراک گذاشته شده را دارد . اغلب تصور بر این است که سرور یک کامپیوتر بزرگ است ، اما در واقع لزوما اینطور نیست و سرور میتواند یک کامپیوتر معمولی هم باشد . البته سرور برای کارایی بیشتر می تواند دارای دیسک سخت و حافظه با ظرفیت بالاتر و کارت شبکه سریعتر باشد .

برای اینکه سرور کمتر دچار مشکل یا بروز خطا شود ، می توان از مجموعه ای از دیسک ها ، منبع تغذیه های جانبی ، رم های چک کننده خطا و پردازش گرهای اضافی استفاده کرد . حتی برای جلوگیری از ایجاد وقفه در زمان قطع برق می توان از یو اس پی استفاده کرد . مجموعه تجهیزات جانبی بیان شده می تواند کامپیوتر سرور را بزرگتر از سایر کامپیوترهای شبکه جلوه دهد .  سرور می تواند تنها از یک سیستم عامل شبکه استفاده کند . کامپیوتر سرور در سیستم عاملهای شبکه دارای یک سری نرم افزارهای مربوط به خود است که وظیفه آنها تخصیص منابع به کامپیوترهای دیگر می باشد . هنگامی که سرور با استفاده از سرویسهای مختلف منابع شبکه را به اشتراک می گذارد در واقع امکان دسترسی به این منابع را برای مشتری ها فراهم می کند . عمده ترین سیستم عاملهای شبکه در این زمان سیستم عامل ویندوز نگارشهای نگارشهای 95 , 98 , NT , 2000, 2003 و NET هستند که تمام نرم افزارهای لازم برای کنترل شبکه را دارا می باشند. وقتی کامپیوتر ما متصل به شبکه است و می خواهیم یک فایل را ذخیره کنیم ، کافیست مانند حالتی که شبکه ای وجود ندارد و فایل را مثلا بر روی درایو C می خواهیم ذخیره کنیم ، عمل نمائیم. زمانی که به شبکه متصل هستیم ممکن است درایوی مانند X ذخیره کنیم ، وظیفه سیستم عامل است که فایل را در مسیر مورد نظر ذخیره کند و مکان فایل به نرمافزاری که در حال کار با آن است ، هیچ ارتباطی ندارد. تا اینجا متوجه شدیم که کار اصلی شبکه به اشتراک گذاردن و استفاده از منابع است ، که به اشتراک گذاشتن توسط Server و استفاده کردن توسط Client انجام می شود . البته اکثرا کامپیوتر Client می تواند همزمان بعضی از فایلها ی خود را نیز به اشترک بگذارند .