عوامل مزاحم و آزار دهنده در یک وب سایت

عوامل مزاحم در یک وب سایت

حتما تا به حال وب سایتهایی را مشاهده کرده اید که به محض بارگذاری صفحات آن با پیامهای خوش آمد گویی و پنجره های پاپ آپ شما را غافل گیر کرده اند ! موارد اینچنینی در اغلب موارد باعث آزردگی کاربران خواهند شد از آنها تحت عنوان عوامل مزاحم یاد میشود.


قرار دادن موزیک در سایت ( موزیک پس زمینه )

موزیک پس زمینه یکی از عوامل مزاحم در طراحی سایت طراحی سایت با با مدرنترین تکنیک های برنامه نویسی و سئو است ، هر چند که امکان off کردن موزیک در سایت وجود داشته باشد. موزیک پس زمینه تنها در سایتهای رادیویی ، موزیک ، بازی و از این قبیل عامل مزاحم محسوب نمیشود . فرض کنید در نیمه شب و زمانی که همه افراد در حال استراحت هستند ، وارد وب سایتی شوید که موزیک پس زمینه دارد و دست برقضا صدای بلندگوهای سیستم شما برای یک مجلس شادی تنظیم شده باشد !!. موضوع تنها به این مورد ختم نمیشود ، قطع و وصل شدن صدا در مواقع پیمایش سایت خود باعث آزردگی خاطر بازدید کننده سایت خواهد شد . از قرار دادن موزیک پس زمینه در سایت خودداری نمایید .

استفاده از فونت های بزرگتر از حد معمول

ممکن است یک وب سایت برای افراد کم بینا طراحی شده باشد ، در غیر اینصورت از قرار دادن فونتهای بسیار بزرگ در سایت خودداری نمایید . فونتهای بزرگ علاوه بر تاثیر منفی بر زیبایی سایت باعث بر هم خوردن تمرکز مخاطب خواهد شد و به همین دلیل یکی از عوامل مزاحم در طراحی سایت محسوب میگردد .

استفاده از فونتهای کوچکتر از حد معمول

لزوما تمامی بازدید کنندگان سایت از ذره بین برای مطالعه سایتها استفاده نمی کنند . ممکن است بگویید با فشردن دکمه کنترل و گرداندن اسکرول موس میتوان متنها را به سایز دلخواه تنظیم کرد ، اما علاوه بر به هم ریختن نمای سایت بازدید کننده در هنگام خروج از وب سایت باید دوباره همان کار را برای سایت بعدی که فونتها را در اندازه مناسب به کار برده است تنظیم نماید . بنابراین فونتهای ریز یکی از عوامل مزاحم در طراحی سایت محسوب میگردند .

پیام های مزاحم - پنجره های پاپ آپ (Pop-up)

منظور از پیامهای مزاحم ، پیامهایی است که بدون دخالت بازدید کننده برای او ارسال میشود . با پیامهای خوش آمد گویی و خداحافظی و از این قبیل در وبلاگهای فارسی به کرات برخورد داشته اید . آیا از این پیامها استقبال میکنید !؟. بازدید کننده را هرگز مجبور به خواندن پیامهای خود نکنید ، این کار تاثیر منفی در جذب مخاطب دارد . صفحات پاپ آپ (Pop-up) که بیشتر در وب سایتهای تبلیغاتی به کار میروند مانند پیامهای مزاحم تاثیر منفی دارند. از استفاده بی مورد از این صفحات خودداری کنید.

استفاده از اسلاید و هدرهای تکراری

بسیاری از سایتها دارای هدرهای زیبایی هستند که در نگاه اول فوق العاده جذاب به نظر میرسند . اما با جستجو در وب سایت و بارگذاری مجدد و مجدد این هدرها ، تبدیل به یکی از عوامل مزاحم خواهد شد . هدرهای تکرار شونده باعث از بین رفتن تمرکز بازدیدکننده و دیده نشدن محتوی سایت میشود . این مطلب در مورد اسلایدها بیشتر صادق است. هر عامل جذابی در اثر تکرار جذابیت خود را از دست خواهد داد . از استفاده از هدرهای تکراری در سایت اجتناب کنید .