افزایش پیج رنگ گوگل و سئو

پیج رنک گوگل و رابطه آن با سئو

در نگاه اول به نظر میرسد ارتباط زیادی بین سئو یک سایت و پیج رنک آن وجود ندارد ولی یک سئو کار حرفه ای به خوبی میداند که این دو مفهوم تا چه حد با هم در ارتباط هستند. در این یادداشت به چگونگی ارتباط سئو و پیج رنک میپردازیم


آشنایی مختصر با مفاهیم سئو و پیج رنک گوگل

از آنجایی که ممکن است برخی از خوانندگان این مطلب اطلاعات کافی درباره واژه های سئو و پیج رنک گوگل نداشته باشند ابتدا توضیح مختصری درباره هر یک ارائه خواهیم کرد و سپس به ارتباط پیج رنک گوگل با سئو خواهیم پرداخت.

سئو چیست ؟

سئو ( Search Engine Optimization ) کردن یک سایت یا بهینه سازی سایت به مجموعه فعالیتهایی گفته میشود که باعث میگردد یک وب سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجو نظیر گول و بینگ در صدر نتایج جستجو قرار گیرد. سئو به این دلیل مهم است که بیشتر کاربران اینترنت برای دستیابی به اهداف و طلاعات مورد نظر خود از موتورهای جستجو بهره میگیرند. بنابراین هرچه وضعیت سئوی یک سایت بهتر باشد شانس بیشتری برای دیده شدن دارد.

مقالات سئو و بهینه سازی  برای آشنایی بیشتر

پیج رنک گوگل چیست ؟

برای توضیح پیج رنک ابتدا باید با مفهوم بک لینک آشنا شویم :

بک لینک به پیوندهایی ( لینک هایی ) گفته میشود که سایر سایتها به یک سایت یا یک صفحه از سایت میدهند.

گوگل ارزش خاصی برای بک لینک ها قائل است و برای آنها امتیازی مثبت در نظر میگیرد. در واقع پیج رنک بیانگر تعداد و ارزش سایت هایی است که به یک سایت لینک داده اند.

بیشتر بخوانید :

 

ارتباط پیج رنک و سئو

یکی از موارد با اهمیت و به عقیده بسیاری از سئو کاران حرفه ای مهمترین فاکتور سئو یک سایت بک لینک است. اینکه سایت توسط چه تعداد بک لینک توسط گوگل شناسایی شود و اعتبار سایت های لینک دهنده تا چه اندازه ای است تاثیر بسیار زیادی بر وضعیت سئوی سایت شما خواهد داشت.

بسیاری از کارشناسان سئو معتقدند که داشتن بک لینک از سایتهای بی کیفیت با محتوی ضعیف یا سایتهایی با محتوی ضد اخلاقی تاثیر منفی بر روی وضعیت سئو یک سایت خواهند داشت.

پرسش های متداول درباره سئو و پیج رنک

سوال : آیا ممکن است یک سایت با پیج رنک 0 یا بدون پیج رنک در رتبه های بالای جستجوگرها قرار بگیرد ؟

پاسخ : بله. سایتهای بسیاری وجود دارند که با انتشار محتوی با کیفیت و رعایت اصول سئو رتبه های نخست موتورهای جستجو را به خود اختصاص داده اند. در این یادداشت تنها به ارتباط بین پیج رنک و سئو اشاره شده است.

 

سوال : نحوه محاسبه پیج رنک چگونه است ؟

پاسخ : جواب دادن به این سوال سخت است بخصوص اینکه گوگل اطلاعات چندانی در اختیار سایرین قرار نمیدهد. آسانترین پاسخ برای این سوال میانگین پیج رنک صفحات سایتهای لینک دهنده به سایت شما است ولی واقعیت چیز دیگری است.

لینک های داخلی یک سایت ، پیج رنک سایتهای لینک دهنده ، موضوع فعالیت سایتهای لینک دهنده ، متن لینک و ... موضوعاتی است که در نحوه محاسبه پیج رنک موثر هستند.

 

سوال : آیا خرید بک لینک باعث افزایش پیج رنک و بهبود وضعیت خواهد شد ؟

پاسخ : به طور کلی خرید بک لینک از سایتهای معتبر با کیفیت بالا و لینک های خروجی محدود ( کم ) باعث افزایش پیج رنک خواهد شد ولی تاثیر آن در سئو با توجه به کلیدواژه های به کار رفته و نوع لینک ( follow و nofollow ) متفاوت است.

لازم به یادآوری است که گوگل سایتهای را که اقدام به خرید و فروش بک لینک میکنند تهدید به مجازاتهایی کرده است بنابراین قبل از اقدام به خرید بک لینک دانش خود را در این زمینه افزایش دهید !

 

سوال : کیفیت بک لینک یعنی چه؟

پاسخ : کیفیت بک لینک به موارد متعددی بستگی دارد که میتواند در وضعیت سئو و پیج رنک سایت موثر باشند. در زیر به تعدادی از این موارد اشاره شده است.

  • متن به کار رفته در بک لینک ( ارتباط متن به کار رفته در بک لینک با محتوی و فعالیت سایت لینک شده )
  • نوع بک لبنک ( follow , no follow )
  • پیج رنک صفحه ای که بک لینک در آن قرار دارد.
  • کیفیت محتوای صفحه ای که بک لینک در آن قرار دارد.
  • تعداد لینک های خروجی ای صفحه لینک دهنده
  • ارتباط محتوای صفحه ای که بک لینک در آن قرار دارد با محتوی سایت لینک شده
  • ارتباط محتوای پیرامون بک لینک با صفحه لینک شده
  • تصویر و متن جایگزین تصویر در بک لینک های تصویری یا همان تبلیغات بنری

 

سوال : آیا تعداد بک لینکهای زیاد میتواند خلاء سایر فاکتورهای سئو را پر کند؟

پاسخ : در بعضی موارد بله. این موضوع بستگی زیادی به کیفیت سایتهای رقبا دارد.

 

پیج رنک بیشتر ، سئو بهتر و درآمد بیشتر

معمولا ( و نه به صورت یک قاعده کلی ) سایتهایی که پیج رنک بالاتری دارند از لحاظ سئو نیز وضعیت خوبی دارند. چرا ؟

همانطور که اشاره شد تعداد و کیفیت بک لینکها یاعث افزایش پیج رنک گوگل خواهد شد و همانطور که میدانید خرید بک لینک تنها راه افزایش پیج رنک گوگل نیست.

بسیاری از سایتهای معتبر با انتشار مطالب مفید به طور طبیعی بک لینکهای زیادی را به خود جذب میکنند ( از طریق انتشار مطالب سایت توسط سایرین در شبکه های اجتماعی و سایتهای دیگر ) ضمن آنکه سایر فاکتورهای سئو را در محتوی سایت خود لحاظ میدارند.

با توجه به مطالب بالا رابطه ای منطقی بین پیج رنک و سئو وجود دارد. پیج رنک بالاتر به مفهوم داشتن بک لینک بیشتر است و انتشار محتوی با کیفیت و رعایت اصول سئو باعث جذب بک لینک و در نتیجه پیج رنک بیشتر خواهد شد و در اختیار داشتن یک وب سایت با پیج رنک مناسب و سئو خوب یعنی بیشتر دیده شدن و درآمد بیشتر !