ترافیک وب سایت

ترافیک وب سایت چیست؟

شاید در بسیاری از وبلاگها و وب سایت ها خوانده باشید که ترافیک وب سایت به معنی تعداد بازدید از یک سایت است . اگر چه ترافیک یک سایت رابطه مستقیمی با تعداد بازدید از آن سایت دارد و افزایش بازدید منجر به افزایش ترافیک خواهد شد ولی مطمئنا به معنی تعداد بازدید از یک سایت نیست.


ترافیک سایت چیست؟

ترافیک وب سایت عبارت است از مقدار اطلاعات تبادل شده بین سایت و کاربر که در اینجا کاربر همان بازدید کننده سایت است .

مقدار اطلاعات تبادل شده چیست ؟

متن ، تصویر ، ویدئو ، فایل و ... که در یک صفحه وب نمایش داده میشود اطلاعات ( Data ) را تشکیل میدهد . بنابراین ممکن است که سایت الف تعداد بازدید بیشتری از سایت ب داشته باشد و در عین حال ترافیک کمتری نسبت به سایت ب داشته باشد . برای روشن شدن هر چه بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید :

  1. روز شنبه تعداد 800 اتومبیل شخصی از خیابان A عبور کردند و این درحالی بود که شاهد ترافیک روانی بودیم .
  2. روز شنبه تعداد 500 کامیون از خیابان A عبور کردند که باعث ایجاد ترافیک سنگینی شد .

در بخش (1) اگر چه تعداد اتومبیل های بیشتری از خیابان عبور کردند ولی شاهد ترافیک بالایی نبوده ایم و در قسمت (2) هر چند تعداد کامیونهای عبوری کمتر از مورد (1) بود ولی باعث ترافیک سنگینی شد . در مورد ترافیک سایت هم وضعیت به همین منوال است . یعنی اگر دریک صفحه از محتوی سنگین نظیر تصاویر و ویدئو و ... با حجم بالایی استفاده کنیم در یک بازدید نسبت به صفحه ای که از محتوی سبک تری استفاده کرده است ترافیک بیشتری خواهیم داشت . اما نکته به همین جا ختم نمیشود . در بسیاری از سایتها کاربران امکان آپلود کردن تصاویر ، ویدئو و ... را دارند . آپلود کردن هم به افزایش ترافیک یک سایت کمک میکند . نتیجه اینکه ممکن است سایت شما ترافیک بالایی داشته باشد اما بازدید کننده زیادی نداشته باشد .

کدامیک مهمتر است ؟ تعداد بازدید از سایت و یا ترافیک بالا

واضح است که اهمیت ترافیک سایت به خاطر کسب درآمد بیشتر است . اما آیا داشتن ترافیک بالا باعث افزایش بازدید و درآمد میشود ؟ پاسخ این سوال منفی است . شما به راحتی و با قرار دادن چند فایل حجیم و دانلود روزانه میتوانید ترافیک سایت خود را بالا ببرید ولی این فرایند به افزایش درآمد منجر نخواهد شد .

رتبه الکسا چیست ؟

رتبه الکسا عددی است که به صورت نزولی و بر اساس بازدید یک سایت به آن سایت تعلق میگیرد . هرچه عددکوچکتر باشد رتبه تعلق گرفته با ارزش تر است. کاربرانی که نوار ابزار ( Toolbar ) الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده باشند ، زمان بازدید از هر وب سایت ، اطلاعات خود و سایت بازدید شده را به الکسا ارسال میکنند. در واقع رتبه الکسا معیاری از تعداد بازدید یک سایت توسط افرادی است که تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده اند.

چگونه به افزایش بازدید سایت خود کمک کنیم ؟

قبل از ذکر برخی از روشهای افزایش بازدیدافزایش بازدید واقعی از سایت شامل روشهای و تکنیک های کاملا علمی است . بنابراین تمامی روشهای افزایش بازدید لزوما منجر به افزایش فروش نخواهد شد. لازم است بدانیم که مهمترین و کم هزینه ترین روش افزایش بازدید ، کسب جایگاه مناسب در موتورهای جستجو است که این میسر نخواهد شد مگر با بهبود وضعیت سئو سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization و به مفهوم بهینه سازی صفحات وب برای موتورهای جستجو است ( بهینه سازی ) سایت . در زیر به برخی از روشهای افزایش بازدید سایت اشاره شده است.

  • تبلیغات در گوگل و در سایتهایی با بازدید بالا.
  • تبادل لینک با سایتهای همکار.
  • فعالیت در شبکه های اجتماعی و اشتراک گذاری مطالب.
  • استفاده از محتوی مناسب و مفید. ارائه اطلاعات با ارزش از محصولات و خدمات.
  • به روز رسانی منظم وب سایت و ارائه مطالب جدید
  • ...