رابطه سئو و فلش در طراحی سایت

فلش ، سئو و طراحی سایت

فلش یکی از برنامه های جذاب برای نمایش و ایجاد انیمیشن، ویدئو، بازی، تبلیغات و ... است که طرفداران بسیاری دارد که ابتدا توسط ماکرومدیا بنیان گذاری و توسعه یافت و پس از خریده شدن ماکرومدیا توسط شرکت ادوبی با علامت تجاری ادوبی شناخته میشود. در این یادداشت به تاثیر فلش در وضعیت سئو ی سایت پرداخته میشود.


موتورهای جستجو فلش را دوست ندارند

محتوی فایل های فلش برای موتورهای جستجو قابل خواندن نیست و در نتیجه تصاویر ، متن ، ویدئو ، لینکها و سایر موارد در موتورهای جسنجو ایندکس نخواهد شد. ( اگر چه گوگل تلاشهایی جهت خواندن محتوی فلش انجام داده است. )

سرعت بارگذاری سایتهای فلش کم است

یکی از مشکلات سایتهایی که از فلش استفاده میکنند سرعت بارگذاری فایل های فلش است. اکثر کاربران وب حوصله چندانی برای بارگزاری طولانی مدت صفحات وب ندارند به ویژه در ایران که همچنان سرعت اینترنت کم است و این موضوع در سایتهای تمام فلش به مراتب آزاردهنده تر است.

برخی از کاربران فلش پلیر ندارند

یکی از مهمترین ویژگی صفحات وب اجرای آن بر روی تمامی مرورگرهای وب است. چنانچه کاربری آخرین نسخه از فلش پلیر وب را بر روی سیستم خود نصب نکرده باشد ممکن است نتواند فلش های موجود در یک صفحه را مشاهده کند. این موضوع در سایتهای تمام فلش از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سایر مشکلات فلش در طراحی سایت

  • عدم وجود URL های ( آدرس های اینترنتی ) منحصر به فرد در سایتهای تمام فلش
  • عدم رعایت استانداردهای وب
  • عدم تشخیص لینکهای موجود در فایل های فلش
  • سخت بودن سئو و بهینه سازی سایتهای فلش برای موتورهای جستجو
  • تغییر و به روز رسانی سایتهای فلش دشوار و نیازمند تخصص و مهارت است

با توجه به موارد فوق پیشنهاد میشود تا زمانیکه دلیل قانع کننده ای برای استفاده از فلش ندارید از به کار بردن آن در صفحات وب خودداری کنید. در حال حاضر جاوااسکریپت و کتابخانه های جی کوئری بهترین گزینه برای نمایش افکت ها و حتی انیمیشن های وب و جایگزین مناسبی برای فلش است.

بیشتر بدانیم : طراحی سایت فلش ، مزایا و معایب