زبان برنامه نویسی PHP

معرفی زبان برنامه نویسی PHP

پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت و توسعه وب است، اما می توان از آن به عنوان یک زبان عمومی نیز استفاده کرد. این زبان در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط راسموس لِردورف ساخته شد


پی اچ پی یک نرم افزار آزاد است که تحت مجوز پی اچ پی انتشار یافته است. این مجوز به دلیل قرار دادن محدودیت بر روی استفاده از عنوانپی اچ پی، با مجوز همگانی گنو (GPL) سازگار نیست. پی اچ پی را می توان بر روی اکثر سرورهای وب نصب کرد. همچنین قابلیت نصب آن به صورت یک شل جداگانه بر روی تقریباً تمامی سیستم های عامل و پلت فرم ها (یا سکوها) وجود دارد. تمامی این استفاده ها رایگان است.

کدهای پی اچ پی توسط یک سرور وب که نرم افزار پی اچ پی بر روی آن نصب باشد، تفسیر می شوند. دستورهای این زبان می توانند به صورت مستقیم در درون کدهای HTML قرار بگیرند. زبان پی اچ پی از نسخهٔ ۴٫۳ به بعد قابلیت پشتیبانی از واسط خط فرمان را نیز به امکانات خود اضافه کرد. این قابلیت می تواند برای ایجاد نرم افزارهای غیر وبی و یا نرم افزارهایی با واسط گرافیکی کاربر مورد استفاده قرار بگیرد.

تاریخچه زبان برنامه نویسی PHP

توسعهٔ پی اچ پی از سال ۱۹۹۴ و زمانی که راسموس لردورف تعدادی اسکریپت به زبان سی نوشت تا صفحه خانگی خود را مدیریت کند، آغاز شد. این اسکریپت ها که به صورت رابط دروازهٔ مشترک (به انگلیسی: Common Gateway Inteface) نوشته شده بودند، مسئول انجام عملیات های ساده ای مانند نشان دادن رزومهٔ راسموس و بررسی آمارهای بازدید از وب گاه او بودند. با گسترش اسکریپت ها و افزودن توانایی تعامل با فرم های وب و ارتباط با پایگاه های داده، نام صفحهٔ خانگی شخصی/مفسر فرم (به انگلیسی: Personal Home Page/Form Interpreter) یا PHP/FI برای آن ها انتخاب شد. PHP/FI می توانست برای ایجاد نرم افزارهای سادهٔ وب مورد استفاده قرار بگیرد. لردورف در ابتدا برای یافتن خطاهای این اسکریپت ها و بهبود آن ها، در ۸ جون سال ۱۹۹۵ میلادی اسکریپت ها را با نام ابزارهای صفحهٔ خانگی شخصی نسخهٔ ۱٫۰ (به انگلیسی: Personal Home Page Tools version 1.0) تحت مجوز عمومی گنو بر روی گروه خبری یوزنت منتشر کرد. این نسخهٔ اولیه بسیاری از ویژگی های نسخهٔ کنونی این زبان را دارا بود. متغیرها به سبک زبان پرل بودند، مدیریت فرم ها وجود داشت و می شد کدها را در درون کدهای اچ تی ام ال قرار داد. قواعد پی اچ پی نیز از زبان پرل پیروی می کردند، اما ساده تر، محدودتر و ناپایدارتر بودند. با شکل گیری یک گروه برنامه نویسی و بعد از انجام تست های فراوان بر روی نسخهٔ بتا و بازنویسی موتور تجزیه کننده، سرانجام PHP/FI نسخه ۲٫۰ در نوامبر سال ۱۹۹۷ میلادی منتشر گردید.

اندی گاتسمن و زیو سوراسکی با بازنویسی موتور تجزیه کننده در سال ۱۹۹۷ میلادی، پایه و اساس نسخه ۳ پی اچ پی را بنیان نهادند. این ۲ نفر با همراهی لردورف با تغییر نام پی اچ پی به پی اچ پی:پیش پردازندهٔ ابرمتن (به انگلیسی: PHP: Hypertext Preprocessor) که یک مخفف بازگشتی است، در ماه جون ۱۹۹۸ میلادی رسماً پی اچ پی نسخهٔ ۳٫۰ را منتشر کردند. بعد از این اتفاق گاتسمن و سوراسکی شروع به نوشتن هستهٔ جدیدی برای زبان پی اچ پی کردند که منجر به به وجودآمدن موتور زِند در سال ۱۹۹۹ میلادی شد. آن ها همچنین شرکت زِند تکنولوژی را در اسرائیل تاسیس کردند.

در تاریخ ۲۲ می سال ۲۰۰۰ میلادی پی اچ پی نسخهٔ ۴ که از موتور زند نسخهٔ ۱٫۰ استفاده می کرد، منتشر شد. این نسخه تا ماه اوت سال ۲۰۰۸ میلادی توسعه یافت و به زیرنسخه ۴٫۴٫۹ رسید. هم اکنون پشتیبانی این نسخه به پایان رسیده است و هیچ به روزرسانی برای آن منتشر نمی شود.

در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۰۴ میلادی، نسخه ۵ پی اچ پی که از موتور زند نسخهٔ ۲ بهره می برد، منتشر شد. نسخه ۵ ویژگی های زیادی را به پی اچ پی اضافه کرد. پشتیبانی کامل از شیء گرایی، افزونهٔ PDO (به انگلیسی: PHP Data Object Extension) (که دسترسی به بانک های اطلاعاتی را ممکن می ساخت) و بهبود بازدهی از جملهٔ این ویژگی ها محسوب می شد. از سال ۲۰۰۸ به بعد، با پایان یافتن پشتیبانی از تمامی نسخه های قدیمی تر پی اچ پی، نسخهٔ ۵ تنها نسخهٔ در حال گسترش است.

در کنار نسخهٔ ۵ پی اچ پی یک نسخهٔ اصلی دیگر در حال توسعه است. با توجه به تغییرات عمدهٔ موجود در این نسخه از جمله پشتیبانی کامل از یونیکد، قرار بود این نسخه به عنوان نسخهٔ ۶ پی اچ پی منتشر گردد. اما پیاده سازی پشتیبانی از یونیکد بیش از آنچه انتظار می رفت به طول انجامید. این امر باعث شد تا در مارچ سال ۲۰۱۰ میلادی، این نسخه به بخش در حال توسعه (به انگلیسی:Trunk) منتقل شد و دیگر به آن نسخهٔ ۶ گفته نمی شود.

توضیحات کامل در ویکیپدیا فارسی