طراحی سایت ریسپانسیو | طراحی سایت برای موبایل و تبلت

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت رسپانسیو به زبان ساده نوعی طراحی است که منجر به نمایش هر چه بهتر یک وب سایت بر روی مجموعه ای از دستگاه ها نظیر موبایل ، تبلت ، کامپیوترهای رو میزی و ... میشود. دستگاه های مختلف دارای نمایشگرهای متفاوت با رزولوشن های مختلف هستند و همین مسئله نیاز به طراحی واکنشگرا را مطرح میکند .


طراحی ریسپانسیو چیست ؟

طراحی ریسپانسو (Responsive web design) : روش طراحی صفحات وب است که هدف آن نمایش هرچه بهتر وب سایت در مجموعه ای از دستگاه‌ها از جمله تلفن‌های همراه تا نمایشگر کامپیوترهای رومیزی است . در طراحی رسپانسیو ابعاد و اندازه جزئیات ( تصاویر ، متن ها ، منو و لینک های پیمایش و ... ) بر اساس نوع دستگاه انتخاب و طراحی میشوند. نمونه ای از یک وب سایت رسپانسیو را میتوانید از اینجا مشاهده نمایید .

طراحی ریسپانسیو ، چرا ؟

در گذشته برای مشاهده صفحات وب از کامپیوتر های رومیزی و مانیتور و بعدها از لپ تاپ استفاده میشد ، اما در حال حاضر و با پیشرفت سریع تکنولوژی و استفاده روز افزون از تلفن همراه و تبلت نیاز به طراحی ریسپانسیو طراحی واکنشگرا یا طراحی سایت ریسپانسیو به مفهوم نمایش هر چه بهتر محتوی صفحات وب در نمایشگرهای مختلف است  کاملا محسوس است و چنانچه شما صاحب وب سایتی هستید که از این نوع طراحی بی بهره است بخش قابل توجهی از مخاطبان ( مشتریان ) خود را از دست خواهید داد.

آیا طراحی ریسپانسیو در رتبه سایت تاثیر دارد؟

بله ، حداثل دو دلیل عمده وجود دارد که نیاز به طراحی ریسپانسیو را توجیه میکند :

  • موتورهای جستجو و بخصوص گوگل برای طراحی رسپانسیو ارزش قائل هستند.
  • بازدید بیشتر از سایت ( از طریق تلفن های هوشمند و ... ) احتمال اشتراک گذاری مطالب و محصولات یک وب سایت را افزایش میدهد .

تشخیص رسپانسیو بودن وب سایت چگونه است ؟

  1. مشاهده وب سایت از طریق دستگاه های مختلف
  2. آزمایش از طریق وارد کردن آدرس سایت مورد نظر در این وب سایت