HTML چیست؟

اچ.تی.ام.ال چیست؟

غالب صفحات وب با نوعی از HTML نوشته میشوند . HTML این امکان را به شما میدهد که متن های موجود در یک سند اچ.تی.ام.ال را فرمت دهی و در صورت لزوم تصاویر ، ویدئو ، انیمیشن و غیره را به آن اضافه کنید.


Html مخفف عبارت HyperText Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری ابر متن میباشد.

Html به طراحان صفحات وب این امکان را میدهد که متن ها و تصاویر موجود در صفحه را فرمت بندی کنند در واقع HTML زبان استاندارد و غالب طراحی صفحات وب است. یکی از خصوصیات مهم HTML ذخیره سازی با فرمت متن (TEXT ) میباشد . این خاصیت سبب میشود که اسناد HTML برای هر کامپیوتری قابل خواندن  و مفهوم باشد. اطلاعات موجود در اسناد HTML درون دو علامت < و > قرار میگیرند که به آنها تگ گفته میشود. به عنوان مثال تگ زیر معرف یک هدر ( سرنویس 1) است.

<h1>گروه طراحی سایه</h1>

هر یک از تگ های HTML معنا و مفهوم خاصی دارد و تاثیر خاصی بر محتوی صفحه دارد. برخی برای درشت و ضخیم کردن و برخی برای تغییر ظاهری شکل متن ، محل درج تصاویر و .... میباشند. اسناد HTML مبتنی بر متن (TEXT) هستند و معمولا با پسوندهای .html و .htm ذخیره میشوند. مرورگرهایی نظیر اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس ،گوگل کروم و غیره تمامی تگ های داخل صفحات را خوانده و سپس آنها را نمایش میدهند (RENDER). با اینکه صفحات وبی که در اینترنت شاهد آن هستید به طرز قابل توجهی پیچیده هستند ، اما ساختار آنها تقریبا ساده است. هر صفحه وب از سه مولفه تشکیل شده است :

  1. محتوی متنی شامل هدرها ، پاراگرافها ، لیستها و ....
  2. رفرنس ها که سبب ارتباط با محتویات پیچیده تر میباشد مانند لینک ها ، تصاویر، ویدئو ، انیمیشن و غیره
  3. علائم که شامل دستوراتی است که چگونگی نمایش رفرنس ها و محتویات را مشخص میکند.

نکته اساسی که در این بین وجود دارد ذخیره شدن HTML به صورت متن است و از آنجایی که متن توسط تمامی کامپیوتر ها و مرورگرها قابل خواندن است جهانی شدن و مستقل بودن HTML را تضمین میکند. صفحات HTML ممکن است اطلاعات دیگری را نیز شامل شوند از جمله اسکریپتها ، رمزگذاری ها (Encoding) و علائمی که برای تشریح نوع سند (Doctype) استفاده شده اند.

لازم به ذکر است HTML شکلی از زبان دیگری به نام اس جی ام ال است و کنسرسیوم جهانی وب کسب اطلاعات بیشتر در ویکیپدیای فارسی (World Wide Web Consortium یا W3C) آن را به عنوان استانداردی برای نشانه گذاری مستندات ابرمتنی جهت عرضه در وب ، تدوین کرده است. در حال حاضر HTML5 اخرین نسخه ارائه شده توسط W3C است.